Mission: Mötesplats @AD

Vår invånarreporter Caroline Åberg har varit på mötesplats @AD på Adolfsberg för att följa upp aktiviteterna efter de månader som gått sedan invigningen i september.

Mercedez Bogdanov är samordnare för lokalen och berättar om olika aktiviteter. Kulturföreningen Snödroppen, som bland annat håller i aktiviteter med barnfamiljer, samlas på lördagar när den andra personalen inte är där, men på måndagar är diskmaskinen full och man förstår att det varit många på plats, vilket är glädjande. ABF håller kurser i svenska.

På området finns ungdomar som vill hålla på med rapmusik, men det finns ingen studioutrustning. På Jutan på Gåsebäck finns men det ligger lite off. Dessutom är föräldrarna på Adolfsberg sällan bilburna och kan lämna och hämta barnen vilket oftast är en förutsättning. Så här finns lite att fundera på.

Erikshjälpen/Framtidsverkstaden kommer på fredagar och håller i aktiviteter för ungdomar. De bjuder också på pizza. TV-spel och bordtennis finns på plats i olika rum för de hågade. Här finns även läxhjälpsrum och ett mindre mötesrum. Även en ateljé med galleriväggar finns att tillgå och vi funderar på ”art classes” till hösten, som jag då ska hålla i. Vi funderar också på att bjuda in Hälsoteket att föreläsa.

Fritid Helsingborg håller på att avveckla sina aktiviteter i lokalen för de har fått ett hus på Villan vid på Rosengården. Så det är både roligt och sorgligt på samma gång.

Vi pratar vidare om att vikten av att få bort utanförskapet på området, som är högsta prioritet, men att uppslutningen på grannfikan nyligen inte blev något vidare trots att de spridit flyers.

Vi diskuterar om att något slags klistermärke ska sättas upp på dörren med logga och även en banderoll längs med rampen. Vi skojar även om att det är lätt att gå fel och hamna på 56:an istället. Det är en träffpunkt för äldre som ligger alldeles intill.

TEXT OCH BILD: CAROLINE ÅBERG

Avbryt

Lämna en kommentar